Neuvěřitelné! Jsi náš 65 405 návštěvník! Neváhej, klikni a vyhraj dovolenou na Galapágy pro dvě kočky zdarma!

Mia html ca5ff90c4083a7a8.jpgMía html 78297f168a608b55.jpg

Dříve…                               Nyní…


Nemůžete shodit přebytečná kila? Vyzkoušejte naše olovo-rtuťové čípky Lupr, po kterých vás přejde chuť na sladké, slané a vlastně všechny jídla všech chutí!

Hlavní strana

Z Miapedia
Přejít na: navigace, hledání


Míapedia – webová encyklopedie, kde naleznete občas pravdivé informace o kočce Míe téměř bez reklam

Mía I.
Mía html afa89293bda836aa.jpg
Základní informace
Rodné jméno Mía
Narození 5. června 2009 (14 let)
Czech.png
Větřní, Česká republika
Povolání Vládkyně Jihovyšehradského impéria, Politička, lovkyně myší a ptactva, zpěvačka, aktivistka
Nástroje Zpěv, kočičara
Aktivní roky 2009 – dosud
Příbuzná témata Dynastie Swurmiů, Cats Rock, deratizace
Ocenění Českokrumlovská kočka roku 2014
Podpis Foot.png
Web


www.miapedia.cz


Jihovyšehradské impérium


Spojenci.png

Vlajka

Silluet.jpgZnak
Hymna: Mňau a mňau
Rozloha: 96 m² (2769. na světě)z toho 0 % vodní plochy
Nejvyšší bod: hotel Vyšehrad (560 m n. m.)
Časové pásmo: +1+2 (letní čas)
Poloha: 48.8185417 s. š., 14.3162156 v. d.
Obyvatelstvo
Počet koček: 83
Hustota zalidnění: 133 koček / km²
Jazyk: kočičina, čeština
Státní útvar
Státní zřízení: kočičí monarchie
Vznik: 20. srpna 2010
Vládkyně: Mía I.
Měna: kočičí peso (KPS)

Mía I.

Mía I. del Vyšehrad je vládkyně Jihovyšehradského impéria, které založila, a jedna z nejznámějším koček v Českém Krumlově. Pochází ze slavného rodu Swurmiů.

Historie rodu Swurmiů

Historie rodu Swurmiů sahá až do začátku 19. století, kdy kocour Whiskers zdědil Swurmský zámek na jihozápadě Anglie. Aby zajistil, že zámek později získaná panství přešli na jeho budoucí potomky, založil dynastii Swurmiů. S kočkou Margaret pak měl 4 koťata, která pak svými rodinami rozšiřovala dále dynastii Swurmiů, až se po čase stala jednou z nejmocnějších kočičích dynastií ve Velké Británii.


Cat.jpg

Velkovévoda William II. během své řeči, kdy Velká Británie vstoupila do války.


Do podvědomí se Dynastie dostala především v období 2. světové války. Zatímco Winston Churchill při svém nástupu do funkce předsedy vlády pronesl citát: „Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy, pot a prudký nárůst cen hovězích konzerv pro kočky v nejbližších letech“, kočičí velkovévoda William II. Při vstupu Velké Británie do války s nacistickým Německem prohlásil: „Počkej nácku, ty drápnu tě!“.


Churchil.jpg

Winston Churchill při svém slavném citátu: „Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy, pot a prudký nárůst cen hovězích konzerv pro kočky v nejbližších letech“.


V září 1940 však nacistické Německo zahájilo bombardování Londýna, které zasáhlo i čtvrť, kde žilo několik koček z dynastie Swurmiů. I když žádná z těchto koček zraněna nebyla, učinil kočičí velkovévoda William II. svůj nejslavnější výrok směrem k nacistům: „Tak teď jste mě fakt nasrali!“.

Rescue cat.jpg

Záchranář vysvobozující kočky z trosek po náletu Luftwaffe během 10 května 1941. Kočka nalevo patřila do rodu Swurmiů, zatímco kočka napravo byla kolaborantka, která byla usvědčena z úmyslného nechytání myší v sýpkách obilí RAF.


Během vylodění Spojenců v Normandii dne 6. června 1944 se pět koček dynastie Swurmiů zapojilo do válečných operacích, když se vylodily společně s britskými a kanadskými jednotkami na pláži Juno, kde pak pomohly pochytat všechny myši, které by likvidovaly armádní zásoby.


Beach.jpg

Seržant Tiny pawn při vyloďování na pláži Juno během Dne-D.

Dětství Míi I.

Mía I. del Vyšehrad, známá především pod jménem ‚Mía‘, se narodila dne 5. 6. 2009 v obci Větřní na kočičím zámku Felissis ve Západobřezovém panství.

Matka pocházela ze slavného britského kočičího rodu Swurmiů a jako potomka věhlasného rodu se jí během mládi dostalo kvalitního šlechtického vzdělání, dobrých mravů a zkušeností. Dokázala si otevírat dveře do ledničky, vyskočit na skříň a také přiběhnout na chrastění misky s jídlem od pohostinných lidoopů. Podle šlechtické etikety jedla hlavně značkové granule a v zimě trochu tepelně zpracovaného masa.

Otec byl známým větřínským svůdníkem a živil se lovením myší a občasným hlídáním nočních ulic. Matku opustil ještě před narozením, a proto jej Mía nikdy nepoznala. O jeho životě je toho známo jen velmi málo z nevěrohodných výpovědí místních koček a kocourů.


P9060040.JPG

Mía I. na svém trůnu.


Mía se narodila společně s dalšími třemi sourozenci, jejichž pohlaví a jména zůstávají dosud nejasné. Po narození byla Mía v péči své matky po dobu dvou a půl měsíců, během kterých si se svými sourozenci hrála a učila novým loveckým dovednostem, které ji nepochybně předurčili do role budoucí kočičí monarchy. V začátkem září roku 2009 nastoupila na ctihodné místo ochránkyně Vorlího hnízda a Zahradní ulice do Českého Krumlova.


P9050037.JPG

Mía I. krátce po své korunovaci


Počátky vlády


Po smrti vládce Molína I. vymřel silný rod Molínovců a na trůn Vorlího hnízda a Zahradní ulici se hledal další vládce. Jako vhodný nástupce se jevil některý z potomků ze spřízněného rodu Swurmiů. Volba padla nejmladšího potomka Míu, neboť starší sourozenci měli zájem o vládu nad jinými bohatšími panstvími. Dne 7. září 2009 nastoupila na trůn Vorlího hnízda a Zahradní ulice se všemi poctami a ceremoniemi, které kočce ze šlechtického stavu přísluší. Brzy po svém nástupu se Míe I. podařilo na krátký čas potlačit kočičí kriminalitu v Zahradní ulici, čímž získala autoritu u kočičí šlechty.


P5030187.JPG

Molín I., někdejší mocný vládce Vorlího hnízda


Bitva Krvavých drápů

Mezi nejvýznamnější momenty během kralování Míi I. patří především Bitva Krvavých drápů. Tato bitva byla svedena v srpnu roku 2010 a znamenala zásadní změnu ve složení vládnoucích skupin vyšehradských koček. Dodnes se jedná o největší kočičí vyšehradskou bitvu.


Mapy.png

Průběh bitvy krvavých drápů.

Pozadí bitvy

Po korunovaci bylo učiněno z některých kočičích skupin mnoho nekalých pokusů o sesazení Míi I. Především skupina Krvavé drápy pod vládou Černoočka III. nesla velice nelibě skutečnost, že na místo ochránkyně byla jmenována cizí kočka a ne místní kocour z jejich skupiny, který by upřednostňoval jejich zájmy. Dalším trnem v oku Krvavých drápů byl velký vliv Míi u místních koček, když se angažovala v záležitosti sporné oblasti křižovatky hotelu Vyšehrad. Tato oblast nepatřila pod správu žádné z koček, ale Černoočko III. z Krvavých drápů si na ni činil nárok a posílal tam své kočky, aby vyvolaly konflikty a shazovaly Míinu autoritu.

Postupem času obsadily kočky Krvavých drápů oblast křižovatky u hotelu Vyšehrad a zamezily sem přístup ostatních koček. Tato skutečnost donutila Míu I. na jaře roku 2010 vyslat do oblasti své bezpečnostní složky, aby obnovily pořádek. Po zásahu skončilo osm koček z Krvavých drápů v žaláři přes noc, což pobouřilo Černoočka III., jenž začal okamžitě mobilizovat vojsko a uzavřel spojenectví s kočičími klany Černou aliancí pod vedením Rudovouse VII. a Vousatou frakcí pod vedením Moura I. a slíbil jim územní zisk výměnou za vojenskou podporu.

Záhy po uzavření této Temné koalice byl v červenci konec Zahradní ulice obsazen nepřátelskými vojsky obsazen a anektován bez významnějšího odporu. Míiny obranné jednotky dostaly krátce po nepřátelském útoku přímý rozkaz od Míi ke stažení, aby se zamezilo přebytečným ztrátám. V této fázi Mía I. prozatímně zabezpečila zbytek Zahradní ulice, aby získala čas na hledání spojenců.

V naprostém utajení se Míe I. podařilo dohodnout vojenskou pomoc u severních sousedů, kteří byli znepokojeni agresivní politikou Krvavých drápů. Celkem se Míe I. podařilo získat 2 oddíly po osmi kočkách pod vedením generála Blacka a majora Macka. Díky utajenému spojenectví a špionážním informacím byla Mía připravena čelit očekávanému útoku Temné koalice.


Cats.png

Jednotky Temné koalice bedlivě naslouchají motivační řeči Černoočka III. těsně před bitvou.
Průběh bitvy

Dne 4. srpna 2011 vyrazily klany Krvavé drápy, Černá aliance a Vousatá frakce přes Zahradní ulici směrem k hotelu Vyšehrad s úmyslem obsadit strategická místa a zneškodnit spojenecké jednotky. Mía I. se svými spojenci však byli na nepřátelský útok připraveni a zaujali obranné formace. Levé křídlo vedl major Macek, pravé křídlo generál Black a střed armády vedla Mía I. Poté, co dorazily nepřátelské oddíly ze Zahradní ulice na křižovatku u hotelu Vyšehrad, zahájil střed Míiny armády taktický ústup, zatímco obě její křídla čekala na útok ze zálohy po obou stranách křižovatky. Přesně podle plánu pronásledovala nepřátelská vojska bezhlavě střed Míiny armády a vpadla tak do pasti. Obě křídla spojenců napadla z boku střed nepřátelské armády, kde se právě nacházelo nejvyšší nepřátelské velení: Rudovous VII., generál Rezáč, polní maršál Robin. I přes značné přesílení se Míině armádě díky momentu překvapení podařilo způsobit nepřátelům značné ztráty.


Cat fight.jpgBěhem největší bitevní vřavy zasazuje generál Black (vpravo) levý hák svému sokovi Rudovousovi VII. (vlevo)


Mezitím Mía I. se svým pronásledovaným středem armády učinila obrat kolem restaurace Vyšehrad a zaujala pozici pod ochranou svých křídel. Její pronásledovatelé pod velením Černoočka III. a Moura I. byli nuceni bojovat v nevýhodné pozici bez podpory své hlavní armádní skupiny, která již byla oslabena po obklíčení křídly generálem Blackem a majorem Mackem. V této fázi se již projevila převaha na straně Míiny armády, což dokončilo porážku nepřátel. Zbylé neraněné a raněné mobilní nepřátelské jednotky byly Míinými jednotkami hnány přes celou Zahradní ulici, na jejímž konci se rozprchly. V této fázi byla bitva dobojována a Zahradní ulice byla nyní kompletně osvobozena.Důsledky

Přestože ztráty v Míině armádě byly značné (17 z 25), na straně koalice Krvavých drápů, Černé aliance a Vousaté frakce byly katastrofální (celkově 44 z 48). Bojeschopnost této nepřátelské koalice byla zcela eliminována, zatímco Míina armáda mohla zajistit zabezpečení Vyšehradské zóny. Temná koalice zanikla a moc klanů Krvavých drápů, Černé aliance a Vousaté frakce byla potlačena, zatímco Míina armáda se zotavila a byla posílena novými jednotkami.

Vítězství Míi a spojenců znamenalo především opětovného nastolení míru a pořádku ve vyšehradských ulicích. Bezpráví a denní potyčky vymizely, což umožnilo bezpečný pohyb a přesun koček ve Vyšehradské zóně. Také pozice Míi I. jako monarchy byla zcela upevněna, neboť Mía I. po úspěšně vyhrané bitvě získala další spojence a nikdo z intrikářských koček se neodvážil o pokus sesadit ji z trůnu.

Míino vítěztví I. v Bitvě Krvavých drápů také zajistilo, že nepřáteli dříve anektovaný konec Zahradní ulice zpět připadl pod správu Míi a oblast křižovatky u hotelu Vyšehrad byla vyhlášena jako veřejně přístupná oblast pod záštitou Míi, která byla do této funkce jmenována po svobodných kočičích volbách. Ze Zahradní ulice oblasti křižovatky hotelu Vyšehrad vznikl nový státní útvar – Jihovyšehradské impérium pod vládou Míi I.


IMG 20160527 160143.jpg

Mía I. krátce po svedené bitvě Krvavých drápů.


Zajímavosti

V této bitvě byly na straně Temné koalice poprvé použiti bojoví psi. Účinnost těchto psů nebyla patrně závratná, neboť jeden ze psů dostal hned na začátku bitvy drápem do čumáku a s vytím utekl z bitvy a druhý pes byl v průběhu bitvy přivolán svým pánem do své boudy a při tomto manévru prorazil formaci svých vlastních jednotek.

Z této bitvy pochází také citát majora Macka “Natrhli jsme jim ucho“ a označení drtivého vítězství nad přesilou „Míino vítězství“.


Bitva Krvavých drápů
IMG 20160827 112805.jpgMísto bojiště bitvy Krvavých drápů před hotelem Vyšehrad
Trvání: 4. červenec 2010
Místo:

Okolí křižovatky u hotelu Vyšehrad, Český Krumlov

Výsledek: Drtivé vítězství Míi a spojenců
Strany
Spojenci.pngSpojenci Krv drap.pngKrvavé drápyCer alian.pngČerná aliance

Vous frak.pngVousatá frakce

Velitelé
Spojenci.pngMía I.

Spojenci.pnggenerál Black

Spojenci.pngmajor Macek

Krv drap.pngČernoočko III.

Krv drap.pnggenerál Rezáč Cer alian.pngRudovous VII.

Cer alian.pngpolní maršál Robin

Vous frak.pngMour I.

Síla
Spojenci.png25 koček ~ 3 pastičky na myši Krv drap.png25 koček, 2 psiCer alian.png14 koček~ 5 pastiček na myši

Vous frak.png7 koček

Ztráty
Spojenci.png17~ 6 zraněných~ 4 zajatci

~ 7 domácích vězení

Krv drap.png25~ 9 zraněných~ 12 zajatců

~ 4 domácí vězeníCer alian.png13~ 7 zraněných~ 5 zajatci

~ 1 domácí vězení

Vous frak.png6

~ 6 zraněných


Mírové období

Po bitvě Krvavých drápů nastalo na Vyšehradě období míru a prosperity bez významnějších panovnických změn. Výjimkou byl rok 2015, kdy na podzim se na Vorlí hnízdo zatoulalo plaché kotě. Po náročné a dlouhé integraci byl však v komunikaci s mladým kocourem učiněn pokrok. Postupem času se mladý kocour začal zapojovat do společenských aktivit s dalšími kočkami a stal se členem místní komunity. Na jaře roku 2016 byl Míou I. jmenován jako pomocný ochránce Vorlího hnízda pod jménem „Drobeček“.IMG 20160824 110031.jpg

Drobeček na stráži Vorlího hnízda


Osobní život

Z jídel má Mía nejraději lososové granule Friskies a v zimním období nepohrdne ani hovězím kapsičkám Whiskas. Jako pelíšek vyhledává vyvýšená místa opatřená přístřeškem nebo dekou a poslouchá AC/DC. V minulosti měla řadu nápadníků, ale v současné době není známo, zda s někým udržuje partnerský vztah.


IMG 20160527 153105.jpg

Fotografie, která s daným textem absolutně nesouvisí, ale nezdolným nutkáním autora byla do toho článku zařazena.


Mía v populární kultuře

Kult osobnosti Míi je nekonečný, a tak není divu, že poutníci z celého kraje se chtějí těšit z její přítomnosti a pravidelně navštěvují její oslavu narozenin, která se pravidelně koná od roku 2012, a předávají Míe cenné dary.


IMG 20150918 235635.jpg

Diskuze na téma přínosů vlády ctihodné Míi I.


Na oslavě je k dispozici široká nabídka nápojů a jídel včetně: piva, vína, destilátů, nealkoholických nápojů, klobásy, špekáčky, nakládaná masa,… Chybět nemůže samozřejmě ani živá hudba, která zajišťuje neustálý přísun libých tónů. Vizuální stránku oslavy obstarává přírodní oheň v přírodních podmínkách zarostlé zahrady.


1412101730311.jpg

Hosté vzdávající hold ctihodné Míe I.


Odkazy

  1. Vousek, Ladislav: Kočky České republiky 8. Praha : Masarykova univerzita, 2012, ISBN 60-212-5254-5, s. 145
  2. Smith, John. The most famous cats of the world. Cat Times. 2016-04-27, s. 3.
  3. Fleason, Abbott "I met Mía I!". (2011). s. 409. ISBN 2-8051-3570-7